بازگشت

گروه: نشانه هاي ظهور
 
 
مرکز پاسخگو:پاسخگوئي به سؤالات ديني آستان قدس رضوي
موضوع اصلي:امام زمان (ع)
موضوع فرعي:راهي براي درك ظهور امام زمان (ع)
سؤال:1- آيا عمل به واجبات و دوري از محرمات، براي درك زمان ظهور آقا امام زمان ( عليه السلام ) كافي است ؟
جواب:

عمل به واجبات و دوري از محرمات درحد دوري از گناهان كبيره كافي نيست، گناهان صغيره وقتي بر آنها اصرار ورزيم جز گناهان كبيره خواهند شد، اگر درك زمان از دل باشد و آقا امام زمان توفيق دهند .
انشاء الله حد المقدور سعي خود را در رفع گناهان صغيره كنيم ،خودمان را آماده سازي كنيم و پا روي هواي نفس گذاشته و كارهايمان روح خدايي و اخلاص داشته باشد كارهايمان به خاطر ريا و خوب جلوه دادنمان نباشد ، بلكه هدف رضاي الهي و رسيدن به محبوب باشد و در راه رسيدن به محبوب توفيق و در ذيل سايه حضرت مهدي «عج» بودن لازم است و خداوند در آيه قرآن مي فرمايد : {ادعوني استجب لكم }
« بخوانيد مرا تا اجابت كنم شما را » در اين موقع انسان هر مراد و آرزويي داشته باشد بر آورده مي شود و خداوند به مؤمنين وعده داده است ،در هر كاري كه رضاي خدا در آن باشد و در آن راه تلاش و كوشش كند.
و ديگر اينكه انسان پاروي هواي نفساني خود گذاشته و كبائر را انجام ندهد و سعي در بر طرف كردن نقص در خود و به تقويت ايمان بپردازد.
اول بايد زمينه مساعد باشد، پس بايد دل را پاكسازي كرد از گناه و رذايل اخلاقي وفكر را همين طوربايد پاك كرد از رذايل اخلاقي . آنگاه حكمت پاسخ مي دهد، آنگاه قرآن جواب ميدهد، آنگاه با قرآن و روايات مي توان تماس باطني و معنوي بر قرار كنيم { لايمسه الاالمطهرون } بروبرگرد هم ندارد.
حال ما دو قرآن داريم :
•يكي قرآن صامت ،همين قرآني كه در محضرش هستيم .
• قرآن دوم قرآن ناطق{ السلام عليك يا شريك القرآن } « سلام بر تواي شريك قرآن» معنايش اين است ،كه همانطوري كه قرآن امانت حضرت رسول خدا است ،مهدي جان شما هم نيز امانت و سفارش شده حضرت رسول الله الاعظم ( صلي الله عليه واله) هستيد .
همانطوري كه دل مرده نمي تواند با قرآن صامت انس و رابطه برقرار كند، دل مرده با قرآن ناطق(حضرت مهدي) هم نمي تواند ارتباط برقرار كند ،ارتباط لازمه اش طهارت است.
مطلب دوم: تقوي و تقويت آن است. فايد تقوي { يجعل لكم نورا} «تقوا ايجاد نور ميكند . »
تقوايي كه مولد نور است . اين نور چيست؟ كه با اين نور راه مي رويم و سخن مي گوييم و با اين نور تصميم گيري ميكنيم .
منابع :
1-گناهان كبيره ، شهيد آيه الله دستغيب
2-سيماي آفتاب ، حبيب الله طاهري
3-تجسم اميد ونجات ، عزيز الله حيدري
4-سيماي مصلح جهان ، مراد فيضي