بازگشت

گروه: ويژگي هاي حکومت
 
 
مرکز پاسخگو:دفتر تبليغات اسلامي
موضوع اصلي:مهدويت
موضوع فرعي:مهدويت
سؤال:آيا با عدل الهي سازگار است كه ائمة اطهار قبل از تولد و در زندگي دنيا نزد خدا داراي چنان مقامي باشند كه قبر حضرت علي را حضرت نوح بكند يا حضرت آدم براي عفو، به پنج تن آل عبا متوسل شود و يا حضرت مهدي(ع) فوراً بعد از تولّد در برابر خدا سجده كند، ولي بنده بايد به اين صورت به زندگي ادامه دهم و تلاش كنم تا نزد خدا ارزش كسب كنم؟


جواب:

ائمة اطهار(ع) مانند بقيةمردم انسان هاي صاحب اختيار و اراده بوده اند. آنان مانند بقية مردم مي توانستند دنبال گناه و فساد بروند و مي توانستند اهل صلاح و تقوا باشند. از اين جهت هيچ گونه ظلمي به مردم از جانب خدانشده است تا بگوييم خدا عادل نيست يا بگوييم آيا با عدل خدا سازگار است؟

البته آن چه كه در فضائل و مناقب ائمه(ع) آمده ، مانند نمونه هايي كه در سؤال مطرح كرده ايد، وسايل و زمينه هاي لازم براي امامت و پيشوايي آنان بوده است. آنان اگر بخواهند، پيشواي مردم باشند، بايد داراي فضائل و كمالاتي باشند تا محبّت آنان در دل مردم قرار بگيرد و بتوانند الگو و مقتداي مردم باشند، اما اين فضائل هيچگونه منافاتي با تساوي آنان با مردم در انجام يا ترك اعمال ندارد. همان طوري كه من و شما بايد تلاش كنيم تا نزد خدا مقرّب شويم، ائمه نيز بايد با هواها و خواهش هاي نفساني خود مبارزه كنند و دستورهاي خدا را انجام بدهند، بلكه شايد بتوان گفت وظايف آنان به جهت وظيفة سنگيني كه دارند، سنگين تر از بقية مردم است.