بازگشت

گروه: اماکن
 
 
مرکز پاسخگو:دفتر تبليغات اسلامي
موضوع اصلي:مهدويت
موضوع فرعي:مهدويت
سؤال:اين جانب معاون پرورشي يكي از هنرستان هاي شهرضا هستم , خواهشمندم بفرماييد آيا خبر مربوطبه مسجد مقدس جمكران موثق است يا خير؟


جواب:

برادر عزيز فرهنگي ! از جنابعالي كه در پرورش معنوي و فكري جوانان تلاش مي كنيد و آنان را به راه حق هدايت مي كنيد تشكر مي كنيم و براي شما آرزوي موفقيّت داريم . هدايت جوانان و نوجوانان در زمان حساس كنوني كه كشور عزيز ما مورد هجوم لشكر عظيم القائات شيطاني از سوي دنياي استكبار قرار گرفته , لازم و ضروري است .

پيامبر6به علي 7فرمود: اگر يك نفر به دست تو هدايت شود با ارزش تر است از آن چه آفتاب بر آن بتابد.()

(پـاورقي 3.محمدي ري شهري , ميزان الحكمة, ج 4 ص 3443

شكي نيست كه مسجد يكي از بهترين مراكز عبادت و بندگي خدا است و در مورد مسجد جمكران بايد گفت كه يكي از مساجد مقدس است . هجوم زائران و ارادتمندان حضرت ولي عصر7فضاي معنوي خاصي بدان بخشيده است .

دربارهء اين مسجد حضرت آيت اللّه مكارم شيرازي مي فرمايد: داستان مسجد مقدس جمكران در بيداري بوده (حضرت مهدي يا وكيل آن حضرت به حسن مثلهء جمكراني در بيداري به او فرموده كه در اين جا مسجد بنا كن ) وروايت آن در كتب معروف نقل شده است و علماي بزرگ اهميّت خاصّي براي اين مسجد قائل بوده اند() و مرحوم (پـاورقي 1.آيت اللّه مكارم شيرازي , استفتائات جديد, ص 496

علامهء مجلسي در مورد مسجد جمكران مي فرمايد: بناي مسجد جمكران به امر امام مهدي 7انجام شده و شيخ عفيف و صالح حسن بن مثلهء جمكراني آن را نقل كرده اند.()

(پـاورقي 2.بحارالانوار, ج 53 ص 230

البته درباره اين حديث , بحث علمي و اجتهادي لازم است , ولي توجه عام و خاص مخصوصاً علماي بزرگ ومراجع بزرگي كه بارها حضور آنان را در آن جا مشاهده كرده ايم , به اضافهء اين كه حضور و نماز خواندن در آن مسجدبه انسان معنويت خاصي مي دهد و نماز خواند و توسل در هر زماني و مكاني مطلوب است : منتها بايد توجه داشته باشيدكه اعمال اين مكان مقدس نبايد با شائبه هاي باطل همراه شود, بلكه از افراط گرايي و امور بدعت گونه بايدجداً پرهيز شود و راه سوء استفاده براي كساني كه به شكل هاي گوناگون از مكان هاي مقدس براي رسيدن به اهداف نادرست خويش بهره مي جويند بسته شود.