بازگشت

گروه: نشانه هاي ظهور
 
 
مرکز پاسخگو:دفتر تبليغات اسلامي
موضوع اصلي:مهدويت
موضوع فرعي:مهدويت
سؤال:ظهور امام زمان(ع) در مكّه صورت مي گيرد، براي افرادي كه در كشورهاي دور هستند چگونه اطلاع حاصل مي شود آيا رسانه ها در اين زمينه نقشي دارند؟


جواب:

آن چه در برخي از روايات دربارة ظهور آن حضرت آمده اين است كه آن حضرت به تنهايي وارد مسجد الحرام مي شود، هنگامي كه چشم ها به خواب رفت جبرييل وميكاييل و ملائكه صف به صف بر آن حضرت بشارت امر به ظهور حضرت را ابلاغ مي كنند آن حضرت دستي بر صورت خويش مي كشد و مي گويد: الحمد لله الّذي صدقنا وعده و أورثنا الارض نتبؤءُ من الجنّه حيث نشاء فنعم أجرالعاملين.12 سپس بين ركن و مقام مي ايستد و فرياد مي زند: اي كساني كه از خواصّ و ياران خاص من هستيد و اي كساني كه خدا شما را براي ياري رساندن به من ذخيره و آماده كرده است بشتابيد. صداي آن حضرت به تمامي نقاطي كه ياران آن حضرت در شرق و غرب عالم هست مي رسد و در گوش آنان طنين افكن مي شود و با سرعت تمام و معزه آسا نزد حضرت جمع مي شوند تا تمامي آنان پيش روي حضرت بين ركن و مقام جمع مي شوند.

البته اين فراخواني محرمانه است و اين فرياد فقط به گوش اصحاب خاص حضرت مي رسد. وقتي كه همگي جمع شدند و آفتاب مكه بر آمد: فريادي بر مي كشد كه تمامي اهل آسمان ها و زمين مي فهمند: اي گروه مردم! اين مهدي آل محمد است با او بيعت كنيد تا هدايت شويد و با او مخالفت نكنيد تا گمراه شويد.13

همان طور كه بيان شد كيفيت و چگونگي رسيدن صداي آن حضرت به گوش اصحاب خاص و يا به گوش همة مردم مشخص نيست احتمال دارد امكانات و تجهيزات رسانه اي و صوتي در آن زمان بسيار پيشرفته تر باشد و با اين وسيله به همه جا خبر برسد و ممكن است معجزه آسا و خارق العاده باشد.

كتاب هاي فراواني در مورد حضرت مهدي(ع) نوشته شده است. براي نمونه چند اثر معرفي مي شود:

1- مهدي موعود(ع) ترجمة جلدهاي 51، 52 و 53 بحارالانوار، تأليف استاد علي دواني؛

2- خورشيد مغرب، اثر استاد محمد رضا حكيمي؛

3- دادگستر جهان، اثر آيت الله ابراهيم اميني؛

4- منتخب الاثر في الامام الثاني عشر، اثر آيت الله صافي گلپايگاني.

12 زمر (39) آية 74.

13 بحارالانوار، ج 53، ص 8 به بعد. اين روايت از امام صادق(ع) است كه به طور مفصّل بحث آن آورده شده است.