بازگشت

گروه: مهدويت
 
 
مرکز پاسخگو:دفتر تبليغات اسلامي
موضوع اصلي:مهدويت
موضوع فرعي:مهدويت
سؤال:چرا در روز جمعه بيشتر از امام زمان(عج) سخن به ميان مي آيد؟ چه ارتباطي بين روز جمعه و وجود امام زمان(عج) وجود دارد؟


جواب:

روز جمعه از چند جهت اختصاص و تعلق به امام عصر(عج) دارد و از آن جهت بين روز جمعه و وجود حضرت ارتباط بيشتري هست.

1ـ ولادت حضرت در روز جمعه بوده است.(1)

2ـ از برخي روايات استفاده مي شود كه ظهور حضرت نيز در روز جمعه خواهد بود. شيخ صدوق از چند تن از اصحاب و آن ها از امام صادق(ع) روايت كرده اند كه: قائم ما اهل بيت در روز جمعه قيام مي كند.(2)

3ـ انتظار فرج در روز جمعه بيشتر از روزهاي ديگر سفارش شده و در زيارت حضرت مهدي(عج) در روز جمعه آمده است: هذا يوم الجمعة و هو يومك المتوقّع فيه ظهورك و الفرج فيه للمؤمنين علي يديك؛(3) اين روز جمعه است و آن روزي است كه انتظار مي رود براي مؤمنان به دست تو فرج حاصل گردد.

4ـ صقر بن ابي دلف كرخي مي گويد: هنگامي كه متوكل عباسي حضرت امام علي النقي(ع) را به سامرّا آوردو در آنجا تحت نظر قرار داد، روزي خدمت حضرت رسيدم. از وضعيت او گريه ام گرفت، حضرت مرا ساكت كرد و ساعتي با هم نشستيم، پس از حضرت پرسيدم: حديثي از پيامبر(ص) نقل شده است كه فرمود: لا تعادوا الأيام فتعاديكم؛ با روزها دشمني نكنيد كه آن ها با شما دشمني خواهند كرد معناي اين حديث را نمي فهمم، حضرت فرمود: مراد از ايام ما اهل بيت هستيم، يعني با ما اهل بيت دشمني نكنيد تا مورد دشمني قرار گيريد، زيرا مراد از روز شنبه، رسول خدا(ص)، يكشنبه اميرالمؤمنين، دوشنبه حسن و حسين(ع)، سه شنبه علي بن الحسين و محمد بن علي و جعفر بن محمد، چهارشنبه موسي بن جعفر و علي بن موسي و محمد بن علي و علي بن محمد، پنج شنبه فرزندم حسن و جمعه فرزند فرزندم (حضرت مهدي(عج) است. پس با اين ايام دشمني نكنيد تا آنان در آخرت با شما دشمني نكنند.(4)

پي نوشت ها:

1. مفاتيح الجنان، ص 87 (اعمال روز جمعه).

2. مهدي موعود، ص 1066.

3. مفاتيح الجنان، ص 87.

4. بحارالانوار، ج 24، ص 238 ـ 239.