بازگشت

گروه: اصحاب و ياران
 
 
مرکز پاسخگو:پاسخگوئي به سؤالات ديني آستان قدس رضوي
موضوع اصلي:ائمه
موضوع فرعي:امام زمان (ع)
سؤال:1ـ صفات313 نفر ياران امام زمان (عج) چيست؟
2- آيا 313 نفر دولت تشكيل مي دهند؟
3- ياران امام زمان(عج) در كجا به حضرت مي پيوندند؟
جواب:

ج1ـ امام عصر در انتظار آنان به سر مي برند، آنان از اقصي نقاط عالم جمع مي شوند ، نخستين بيعت كنندگان با حضرتند ، مدافعان مخصوص و محافظان ويژه امام زمانند ،پرچمدار و حاكمان روي زمينند ، كساني هستند كه در يك ساعت از اطراف عالم به محضر امام زمان مي رسند ، آنان با نام ونسب و نام پدر در نزد اولياي دين معروفند ، به دليل آنكه دست خدا همراه آنهاست هميشه پيروز وثابت قدم هستند ، كف دست وكف پا كليد قضا و رمز عبور از دريا است ، در مرتبه اي از علم و تقوي و معرفت قرار دارند كه همه كائنات در برابر آنها سر تسليم فرود مي آورند ، سر آمد روزگار هستند وكسي ياراي مقابله با آنها را ندارد ،50نفر از313نفر ياران امام، زن هستند.
ج2- آري حكومت تشكيل مي دهند هنگام ظهور حضرت حجت (عج ) پشت كعبه به مي دهند و ميفرمايند « اي مردم , هر كس مي خواهد , آدم و نوح و فرزندانش , ابراهيم و اسماعيل, موسي و يوشع«عليه السلام » , و عيسي «عليه السلام » را ببيند ,منم , هركس مي خواهد , حضرت محمد «صلي الله عليه واله » و علي « عليه السلام » نظركند بمن نگاه كند هركه مي خواهد به حسن و حسين « عليهم السلام » و فرزندان حسين « عليه السلام » نظر كند مرا نظاره كند پس اجابت كنيد مرا و من امروز شما را به آنچه تا كنون هشدار داده، نداده, هشدار ميدهم ( 1)
ياران امام 313 نفرند كه از نقاط مختلف جهان گرد حضرت جمع ميشوند و در مكه با آن حضرت بيعت ميكنند , خداوند قلوبشان را بهم الفت داده و از احدي ترس ووحشت ندارند مرادني هستند كه قلوبشان محكم و شك و ترديد در كارشان كه الهي است ندارند شعارشان « يا لثارت الحسين «عليه السلام » است.
يعني : انتقام گيرندگان خون حسين« عليه السلام » در هنگام ظهور حضرت مهدي «عج» نداي از آسمان شنيده ميشود كه { ايها الناس ان الله قطع عنكم مده الجبارين و ولي الامر خير امته محمد (صلي الله عليه و اله ) فالحقوا بمكه } ( 2) ترجمه :« اي مردم عالم خداوند حكومت و رياست ستمگران و جباران را به پايان رساند و و لايت و سروري بهترين اشخاص است و محمد«صلي الله عليه واله » را براي شما قرار داد به مكه هجوم آوريد و به ياران حضرت مهدي (عج) ملحق شويد .
ج3- : امام عصر « عليه السلام » در روز و ساعتي مشخص در مكه ظهور كرده و ياران او چون پروانه هاي عاشق از سراسر جهان به گرد او جمع مي شوند .
ابتدا ياران خاص حضرت يعني: همان 313 نفر خود را به مكه رسانده و با امام
« عج » بيعت مي كنند. اين تعداد از كل نقاط مختلف جهان هستند كه تعداد هر چند نفر از كدام شهر در كتاب المهدي( ع ) مكتوب است , امام (عج ) مدتي درمكه مانده و بعد بسوي مدينه حركت ميكند فضل بن عمر از امام صادق « عليه السلام » سوال كرد حضرت مهدي ( عج ) با مردم مكه چه مي كند ؟
فرمودند : آنها را دعوت به حكومت و موعظه حسنه مي كند آنها هم از وي اطاعت مي نمايند، آنگاه مردي از خاندان خود را در آنجا به نيابت خود منصوب داشته و مكه را بقصد مدينه ترك ميگويد، مفصل پرسيد در مدينه چه مي شود ؟ امام « عج » فرمودند: امام عصر پس از مبارزاتي در مدينه با سپاه خود بسوي عراق و كوفه مي آيد در كوفه با سيد حسني ملاقات كرده و سيد حسني و سپاهيانش با امام ( ع) بيعت ميكنند ( 3)
امام زمان « عج» مركز حكومتش كوفه است و محل حكومت در مسجد جامع كوفه و جايگاه تقسيم غنائم و بيت المال مسجد سهله است طول شهر كوفه زياد ميشود تا مجاور كربلا ميگردد و در آن ايام كربلا را محل رفت و آمد فرشتگان و مؤمنين خواهد نمود و بركت و نعمت را در آن سرازير خواهد كرد امام « عج » شرق و غرب جهان را فتح كرده و اسلام را بر سراسر جهان حكمفرما مي سازد او طبق سنت پيامبر «صلي الله عليه واله » و كتاب خدا و سيره اهل بيت گراميش عمل مي كند مانند جدش علي « عليه السلام » غذايش ساده , لباسش خشن است , در حكومت امام « عج » بركات زمين آشكار و ثروت و نعمت .... بسيار ميشود ... خدا ان شاء الله ما و شما را جز ء اصحاب و ياران و منتظرين ايشان قرار دهد.
موفق باشيد
منابع :
1-مهدي موعود , علي دواني ,
2-رهبر جاودان , زندگي امام زمان «عج» محمد خاص .
3-در محضر لاهوتيان , زندگي عارف جعفر مجتهدي
4-توبه زيبا ترين پوزش.
5-پژوهشي دقيق در زندگي امام علي بن موسي الرضا «عليه السلام » , محمد صالحي