بازگشت

گروه: نشانه هاي ظهور
 
 
مرکز پاسخگو:پاسخگوئي به سؤالات ديني آستان قدس رضوي
موضوع اصلي:ائمه
موضوع فرعي:امام زمان (ع)
سؤال:1- نشانه هاي ظهور امام زمان«عليه السلام » چند تا ست و آيا با نشانه هاي آخر الزمان يكي است ؟
جواب:

اگر منظور شما از آخر الزمان روزگار قبل از زمان ظهور حضرت باشد , آري زمان و مسائل ظهور يكي هستند .
و اما علائم ظهور به سه دسته تقسيم مي شود :
1- نشانه هاي عمومي شامل انحرافات كشورهاي اسلامي و ساير كشورها در موازين ديني و فطري و اين علائم مقارن ظهور نيست بلكه از سالها قبل از ظهور واقع ميشوند چنانكه آلان بوضوح در جاي جاي اين دنياي آشفته مي بينيم .
2- نشانه هاي كه ساليان اندك قبل ازظهور اتفاق مي افتد و دليل نزديك بودن امر ظهور است .
3- نشانه هايي كه مربوط به سال ظهور است .
بطور خلاصه حوادث «خارق العاده» كه بشر كنوني درباره آن تصوري ندارد هنگام ظهور رخ ميدهد تا غفلتها كنار برود و آيات الهي و اعجاز به دلها قوت و يقين ببخشد , نشانه هايي كه عمومي است تا چند سال قبل از ظهور ادامه دارد شامل همين گسترش ظلم و بي عدالت در دنيا و همچنين دوري مردم بويژه كشورهاي مسلمان از احكام و اخلاق اسلامي باذكر چند حديث و معرفي چند كتاب ادامه فكر و بررسي را به خود شما واگذار مي كنيم, زيرا كه هر چه بيشتر مطالعه كنيد فرصت تفكر و دقت بيشتر براي خود قرار داده ايد و از رهگذر مطالعه به خلوت فكر و ايمان خواهيد رسيد .
امام علي « عليه السلام » در خطبه آخر الزمان در نهج البلاغه مي فرمايند : كه علاماتي است كه بصورت متوالي و پشت سر هم و پيوسته بوقوع مي پيوندد :
مردم نماز را بميرانند و امانت را ضايع كنند و دروغ گفتن را حلال شمارند, ربا بخورند و رشوه بگيرند دين خود را به دنيا بفروشند پيوند خويشاوندي را بهم بزنند هوا پرستي نمايندو خون همديگر را بي ارزش بدانند . حلم و بردباري ميان آنها نشانه ضعف و نا تواني باشد و ظلم وستم نشانه فخر و تكبر شود . شهادت باطل آشكارا انجام شود واعمال زشت گفتار بهتان آميزگناه و تجاوز علني گردد وقرآن ها زينت مي شوند و مساجد نقاشي و مزين ( ولي بلااستفاده ) زنان به مردان و مردان به زنان شبيه شوند و ... » با نگاهي به دنيائي كه در آن زندگي مي كنيم بوضوح مي بينيم كه چگونه حقها پايمال مي شود و باطلها توسعه مي يابند و چه خوبست كه قدر بدانيم در كشور عزيزمان ايران تلاش مي كنيم در سايه اسلام به رشد و صلاحيت لازم برسيم خدا را شاكر باشيم كه در حكومتي زندگي مي كنيم كه مردمش , دولتش , رهبرش همه به اسلام و مصلح جهاني مهدي موعود « عليه السلام » مي انديشند و مي كوشند تا رضاي الهي و خشنودي آن حضرت بر آورده شود .
و اما چند علامت از نشانه هاي است كه بالاخره اتفاق مي افتد امام صادق «عليه السلام » مي فرمايند : نداي آسماني حتمي است . آمدن شخصي به نام سفياني ( كه پليد و ضد دين خداست ) حتمي است . فرو رفتن در سرزمين « بيداد » حتمي است ( لشكر دشمنان دين خدا در شكاف فرو مي روند )
يماني حتمي است ( مردمي است كه براي دعوت به امام موعود قيام ميكند ) كشته شدن شخصي به نام نفس زكيه حتمي است .
« غبيت نعماني , ص 257-252»
همچنين امام باقر « عليه السلام » مي فرمايد پيشاپيش اين امر ماه گرفتگي پنچ روز مانده به آخر ماه گرفتن خورشيد در نيمه ماه اتفاق مي افتد و اين در ماه مبارك رمضان است در چنين حالتي محاسبات ستاره شناسي بهم مي خورد .
« غيبت نعماني , ص 272»
اين نشان هاي حتمي كه گفته شده همه در همان سال ظهور واقع خواهد شد
مي توانيد به كتب زير مراجعه كنيد :
1-نشانه هاي يار چكانه انتظار , مهدي عليزاده
2- سحر نزديك است , زينت پور حيدري
3- اشتياق جمال , علي شاد
4- امام مهدي « عليه السلام » از ولادت تا ظهور , سيد محمد كاظم قزويني .