بازگشت

گروه: دعا و زيارات
 
 
مرکز پاسخگو:موسسه در راه حق
موضوع اصلي:امام زمان (ع)
موضوع فرعي:وجود امام مهدي (ع)
سؤال:آيا امام زمان ( عليه السلام ) مي تواند در يك زمان در چند جاي مختلف حضور يابد ؟ اگر به چطور ؟ و آيا وجه مشتركي بين او و بين خداوند وجود ندارد ؟
جواب:

امام زمان ( عليه السلام ) داراي قدرتي است از جانب خدا كه براساس آن مي تواند به طور سريع در جاهاي مختلف حضور يابد و اين با توجّه ولايتي كه امام از جانب خداوند بر جهان دارد چيزي نيست و اين مطلب گذشته از اينكه امكان پذير است براي افراد برگزيده اي حتّي غير از امام زمان ( عليه السلام ) نيز تحقيق يافته كه با طي الارض از جايي به محل دوردستي نقل مكان مي كردند .
و اگر از طرف خداوند قدرت گسترده اي داشته باشد لازمه اش اين نيست كه نعوذباللَّه با خدا شريك شود زيرا امام هيچ چيز ندارد جز از ناحيه ي خدا و امام ذاتاً نيازمند و محتاج است و هر چه دارد از خداست گذشته از اينكه خداوند يك هستي مطلق و غير محدود است و احاطه به همه زمانها و مكانها دارد و امام چنين نيست از اين رو مي گوئيم امام در مكاني حاضر مي شود نه اينكه همواره حاضر است .
نكته اي كه در اين زمينه توجّه به آن لازم است اين است كه آن حضرت با وجود فقر ذاتي كه يادآوري شد از ناحيه خداوند كمالات وجودي گسترده اي به او افاضه شده است كه بر اساس آن به اذن خدا مي تواند در آفرينش تصرّف كند و اين كه بتواند در دقائقي در چند نقطه دور دست در جهان حضور يابد در جنب قدرت وي چيزي نيست .