بازگشت

گروه: انتظار فرج
 
 
مرکز پاسخگو:مؤسسه پيوند با امام
موضوع اصلي:مهدويت
موضوع فرعي:مهدويت
سؤال:آيا انتظار فرج و مصلح حقيقي انسان براي نجات انسان از شر و پليدي ها و ترسيمي كه از بعد فرج حضرت داريم را مي توان مساوي ايام زمام داري حضرت رسول دانست يا بالاتر و بهتر ؟ اگر بالاتر و برتر است چرا در زمان حضرت رسولص و زمام داري ايشان ، به آنجا جامعه نرسيده ؟


جواب:

؛

آنچه مسلم است محبت و دوستي نسبت به اين خاندان پاك موجب نزديكي ما به آنان در نتيجه بهره مندي از تعاليم متعالي و سعادت بخش آنان خواهد شد اما جاي بسي تأسف است كه پس از رحلت رسول اكرمص علي رغم سفارشات پي در پي آن حضرت مبني بر پيروي از عترت ايشان و مودت و دوستي اهل بيت ع و با وجود تأكيدات فراوان آن حضرت بر خلافت و ولايت حضرت عليع و تمسك جستن به اهل بيت ع كه قرين قرآن و يكي از دو گوهر به ياد مانده از رسول خدا ص محسوب مي شوند طولي نكشيدكه خاندان آن حضرت از صحنه اجتماع كنار گذاشته شده با بي اعتنايي و بي توجهي كامل روبرو شدند در اين شرايط به سادگي مي توان سرنوشت اندوهبار اين كشتي سرگشته در ميان امواج و اين نهال نو رسته محروم مانده از باغبان را پيش بيني نمود .

در زمان رسالت پيامبر گرامي ص تمام سعي و تلاش ايشان به ارشاد ديگران و دعوت آنها به اسلام يا جنگ با مشركان گذشت و آنچنانكه بايد ايشان به اهدافشان نرسيدند پس از ايشان نيز تا زمان حضرت مهدي عج حكومت واقعي به امامان معصوم ع واگذار نشد تا اينكه در زمان ظهور حضرت مهدي عج حكومت واقعي ايشان و نجات محرومان تحقق مي يابد به طوري كه در روايت آمده است :

خوشا به حال شيعيان ما كه در زمان غيبت قائم ما به ريسمان ما پاي بند هستند و بر دوستي ما استوار و از دشمنان بيزار ، ما از آنها هستيم و آنها از ما ، آنها ما را بعنوان امام پذيرفته اند و ما ايشان را به عنوان شيعيان خود پذيرفتهايم، خوشا به حال آنها و باز هم خوشا به حال آنها و به خدا سوگند آنها در روز قيامت ، هم مرتبه ما خواهند بود.

امام موسي ابن جعفر(ع)

و از امام رضاع نقل شده است كه :

. . . خداوند بوسيله او زمين را از ستم پاك مي كند و از هر ظلمي منزه مي سازد و هم اوست كه مردمش درولايت او ترديد مي كنند و پيش از ظهور ،غيبت دارد و وقتي ظاهر شود زمين ، نور و روشنايي مي يابد و عدل و داد در همه جا فراگير مي شود و هيچ كس به ديگري ستم نمي كند . . .

و پس از ظهور حضرت مهدي ع از پيامبران صلوات الله عليهم و بعضي از امامان معصوم عليه اسلام ، به دنيا رجعت مي كنند و دوباره حكومت خواهند داشت از جمله پيامبر گرامي اسلامص ، حضرت علي ع ،امام حسن و امام حسينع و. . .كه اين امور فقط به خاطر بالا رفتن سطح ايمان و فهم مردم آخرالزمان ممكن مي باشد .

به اميد اينكه ما نيز چنين روزي را شاهد باشيم و از منتظران واقعي حضرت مهديعج به شمار آئيم .

براي بدست آوردن اطلاعات بيشتر در اين مورد مي توانيد به كتابهايي كه در مورد زندگاني امامان معصوم ع و رسول گرامي اسلام ص نوشته شده است مراجعه كنيد .

1) كتاب زندگي دوازده امام ع ـ نوشته هاشم معرف الحسيني ـ جلد دوم ـ ص 555 و 556

2) كتاب آموزش عقايد ، جلد دوم ـ نوشته آقايان محسن غرويان ،محمد رضا غلامي و سيد محمد حسين ميرباقري ـ ص 399

3)